WODA

Wszystkie tematy związane z życiem na Kanarach
peter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw, 21 cze 2012, 09:26

WODA

Post autor: peter » wt, 23 cze 2015, 07:54

Mam pytanie: czy wode z kranu mozna pic?
Bylem na fue i rezydentka upominala nas ze woda z kranu nie nadaje sie do picia , natomiast gdy bylem na teneryfie w pokoju byl elektryczny czajnik i ludzie pili wode po przegotowaniu.
Czy woda po zamontowaniu filtra i odwroconej osmozy bedzie dobra w smaku?
Przeraza mnie mysl ze bede musial kupowac wode do picia w sklepie w bankach 5l i nosic ja do domu.
Moze ktos z was ma jakies rozwiazanie?

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: WODA

Post autor: camilozeta » wt, 23 cze 2015, 08:42

Hej

My wolelismy kupowac 5 litrowe garrafy.

Filtry powinny dac czysciutka wode, weglowka, osadowy i osmoza to super rozwiazanie a smaku nie bedzie, czysta woda tylko. Stosowalem takie rozwiazanie przez kilka lat w UK.

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

peter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw, 21 cze 2012, 09:26

Re: WODA

Post autor: peter » wt, 23 cze 2015, 08:52

W Polsce tez to stosuje i przyzwyczailem sie do tego rozwiazania , dodatkowo mam do tego podpiety saturator wiec woda leci zimna i z babelkami :D
Jednak boje sie ze ta odsolona woda moze miec na wyspach inny smak.( ze wzgledu na smak nie zdatna do picia)
Moze jest ktos kto ma takie rozwiazanie w domu na kanarach?

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: WODA

Post autor: camilozeta » wt, 23 cze 2015, 08:57

Alez skad, oczyszczona woda, to oczyszczona woda. Jak dasz potrojny zestaw, to wyciagnie wszystko, szczegolnie wegiel.

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

peter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw, 21 cze 2012, 09:26

Re: WODA

Post autor: peter » wt, 23 cze 2015, 09:00

Dzieki za odpowiedz, no to teraz szukam gdzie mozna taki kupic na fue
mysle ze bede szukac 5x albo 7x z mineralizatorem
Pozdrawiam

jakub
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: pt, 5 lut 2010, 14:40
Lokalizacja: LaLaguna i okolice :)

Re: WODA

Post autor: jakub » wt, 23 cze 2015, 11:41

Ja mam osmoze zainstalowana na tene, ilustam etapowa z mineralizatorami i innymi bayerami ;) i woda jest bardzo dobra. Wręcz dzieciaki nie chcą pić butelkowej bo im nie smakuje. U mnie na Tene nie da sie pic wody z kranu... A teraz i do pica i do gotowania... Na tene wiem gdzie kupic filtry, a na Fuerta nie bardzo...

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: WODA

Post autor: tatko » wt, 23 cze 2015, 12:58

na teneryfie prosty dzbankowy(typu brita) z węglem zdaje egzamin znakomicie. Co do tych wymagających dodatkowego zrzutu wody to bym uważał bo woda jest droga dość.
Nie wiem jak na fuercie- u nas zanieczyszczeń mechanicznych mało więc z tymi wkładami filtrującymi to bym nie przesadzał- jeden no max dwa i węgiel i po zabawie.
Wysoka temperatura więc się mogą zalęgać różne świństwa w ciemności szafki podzlewowej. Stąd wolę dzbanek który stoi w lodówce i podlega myciu octem przy każdorazowej wymiane filtra. Ponadto jak zmieniam mieszkanie to niczego nie demontuję- wkładam do kartonu i zabieram ze sobą.
jak już zamontujesz to daj znać jak wrażenia

peter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw, 21 cze 2012, 09:26

Re: WODA

Post autor: peter » wt, 23 cze 2015, 13:16

Czyli tatko sugierujesz ze musial bym miec dodatkowo przy filtrach lampe UV?

Awatar użytkownika
Dzidek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 488
Rejestracja: wt, 23 lis 2010, 09:34
Lokalizacja: Polska

Re: WODA

Post autor: Dzidek » wt, 23 cze 2015, 15:59

Witam
peter pisze:tatko sugierujesz ze musial bym miec dodatkowo przy filtrach lampe UV?
Aż tak bym się nie zapędzał zbytnia aseptyka przynosi odwrotne efekty.
Widzisz? Nie widzę...Aaaaaa widzisz

Japi
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: śr, 17 cze 2015, 18:24
Lokalizacja: Santa Cruz de Tenerife

Re: WODA

Post autor: Japi » wt, 23 cze 2015, 17:31

Bakterie Legionella pneumophilia (Legionella) rozwijają się w środowisku wodnym, optymalna temperatura ich życia i rozwoju wynosi około 25-50°C. Rozwojowi bakterii sprzyjają zastoje ciepłej wody w instalacjach, ślepych odcinkach, końcówkach rurociągów, w podgrzewaczach, zasobnikach, najczęściej na wewnętrznych ścianach instalacji. Dokładniej mówiąc, bakterie Legionella rozmnażają się pod osadami związków żelaza lub wapnia (kamienia kotłowego), które zarastają instalacje wodne.
Komórki bakteryjne przenoszone są za pomocą kropelek o odpowiedniej temperaturze, szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno-powietrzny (krople o średnicy mniejszej niż 5 μm), którego źródłem mogą być: prysznice, wanny perełkowe, jacuzzi. Jeżeli występują u człowieka problemy z osłabionym systemem immunologicznym (ludzie w podeszłym wieku lub chorzy, stany pooperacyjne itd.), istnieje duże niebezpieczeństwo zakażenia się chorobą legionistów, czyli legionellozowe zapalenie płuc (legionelloza).
Jedyny skuteczny sposób profilaktyki w instalacjach ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – to stworzenie takich warunków, by bakterie z rodzaju Legionella pneumophilia (Legionella) nie miały sprzyjających warunków życiowych.

Politechnika Wrocławska

Wszystko zależy od międzyzbiorników i pojemności Zasilania. W krajach europy, także w Szwajcarii w budynkach użyteczności publicznej i czynszowych Eigentümer ma obowiązek co 14 dniowej kontroli wody ciepłej a w krajach basenu także zimnej.

jakub
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: pt, 5 lut 2010, 14:40
Lokalizacja: LaLaguna i okolice :)

Re: WODA

Post autor: jakub » wt, 23 cze 2015, 22:10

tatko pisze:na teneryfie prosty dzbankowy(typu brita) z węglem zdaje egzamin znakomicie. ....
Ja i gotuje na tej wodzie, wiec takich brit duzo musialbym miec ;) albo anielska cierpliwosc by sie mi woda przefiltrowala. A tak regularna wymiana filtrow i spokoj... A w smaku woda lepsza niz kupna z butli. Balem sie brity, choc w polsce fajnie dawala rade, ale mialem juz dosyc noszenia i pamietania by zawsze byla woda zdatna do czegos wiec ... taki filtr daje rade... A z przeniesieniem w inne miejsce nie bedzie problemu ;) wietrarka jest;) da sie rade, lewych rak nie mam...

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: WODA

Post autor: tatko » śr, 24 cze 2015, 17:02

pewnie masz rację z tym porządniejszym systemem, Ja się trochę boję jednak aspektów bakteriologicznych- serio zobacz jak tu się wszystko szybko psuje. Dwa dni i pomidory leżące w suchym miejscu nadają się do wyrzucenia. Więc uzywam britopodobnych(w Polsce wkłady po 7pln) i też na tym gotuję. Co do zanieczyszczeń biologicznych to jest do kupienia taki proszek z którymś czymś srebra- się używa do odkażania zbiorników na wodę w Camperach. Zapas na sto tysięcy milionów lat kosztuje ~90pln. CO jakiś czas zalewasz pierwszy filtr roztworem i niech to przeczołga przez układ A jak Ci buty zaśmierdną to robisz roztwór moczysz i masz bezwonne na czas jakiś. Jako biegaczo-rowerowacz w klimacie tropikalnym wiem co mówię :roll:

jakub
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: pt, 5 lut 2010, 14:40
Lokalizacja: LaLaguna i okolice :)

Re: WODA

Post autor: jakub » śr, 24 cze 2015, 20:18

Tatko, a przypomnij sobie jak mozesz nazwe tego specyfiku, bedzie i do filtrow i do butow.. ;) Akurat wyslalem delegacje do Polski to by w drodze do domu troche tego specyfiku przywiozly....

Dady
Bywalec
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: pt, 18 sty 2013, 15:36
Lokalizacja: Teneryfa/Polska
Kontaktowanie:

Re: WODA

Post autor: Dady » śr, 24 cze 2015, 21:07

Też już zdecydowanej się na filterek odwróconej osmozy, poszedłem do supermarketu i straciłem na... szczerego sprzedawcę. Facet doradzil, że nie warto.
Otóż w tym filtrze najważniejszą jest membrana i ona kosztuje kilkadziesiąt E, normatywne starcza na pół roku, ale UWAGA, nie na Teneryfie, a to dlatego, że tu wodą jest nie normatywne brudniejsza. Problem w tym że ta membrana traci skuteczność a woda z filtru nadal leci i jedyną metodą określenia, czy filtruje jest analiza, której przecież nikt robić nie będzie o miesiąc. Dla pewności trzeba by membranę zmieniać co 2 miesiące a to już słabo się opłaca i lepiej kupować wodę w butelkach.

Nie wiem na ile jest to obiektywne, natomiast vendedor interesu w tym nie miał.

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: WODA

Post autor: tatko » czw, 25 cze 2015, 15:11

micropur firmy katadyn. proszek 100g można kupić w okolicach 100pln i starczy dla wnuków. Bezchlorowy. Są też tabletki ale duuużo drożej wychodzi(jakieś 100razy :shock: ). Rodzina wybiła tym sobie bakterie w ujęciu- zrobili badania po 2 tygodniach i czyściutko. Nie szkodzi ludziom i może być spożywany- aczkolwiek jak będziesz dodawał bez potrzeby to ci lekko skóra poszarzeje.
Jeżeli coś zanieczyszcza membranę to przecież najpierw można mechanicznie wodę oczyścić filtrem sznurkowym czy gąbkowym. Woda na teneryfie pochodzi z odsalania i powinna być w miarę czysta ale... no płynie kanaryjskimi rurociągami więc może być też czysta nieco inaczej :wink:

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości