Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Wszystkie tematy związane z życiem na Kanarach
fry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw, 2 mar 2017, 14:51

Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: fry » czw, 2 mar 2017, 15:40

Niebawem przeprowadzam się na Teneryfę, w Polsce zostawiam kilka pudeł rzeczy do wysyłki - łączna wartość około 15000zł (głównie sprzęt komputerowy).

Właśnie się dowiedziałem, że towary, które podczas transportu opuszczają unię europejską, co ma miejsce podczas transportu towarów morzem/powietrzem z lądu na Wyspy Kanaryjskie podlegają ocleniu. Żeby uniknąć oclenia należ przedstawić tzw dokument T2L (czyli, o ile dobrze rozumiem przepisy - mogą to być po prostu faktury zakupu), który ma udowodnić europejskie pochodzenie rzeczy.

Czy może ktoś potwierdzić, czy ten przepis rzeczywiście ma zastosowanie w praktyce, czy to tylko martwe prawo?

PALOMA
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 17 cze 2012, 12:12

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: PALOMA » sob, 4 mar 2017, 11:08

Wyspy Kanaryjskie pomimo swojego odleglego polozenia od polwyspu iberyjskiego naleza do Unii Europejskiej.

robmarkro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: pn, 31 sie 2015, 10:47

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: robmarkro » pn, 6 mar 2017, 10:43

Kanary sa strefa specjalna. Gdy ktos kupi np w Hiszpanii na kontynencie samochod to musi tu placic clo. Gdy znajomy hiszpan wyprowadzal sie z Las Palmas do Santander musial zaplacic ponad 600 euro za zarejestrowanie kanaryjskiego samochodu na kontynencie. Zdarzylo mi sie tez zaplacic clo za rzeczy kupione sklepie internetowym w Hiszpanii kontynentalnej. Ale gdy ktos przesyla wlasne rzeczy a nie towar handlowy to moze nic nie placi. Tego nie wiem, Ja swoj dobytek z Polski wozilem samolotami przez rok za kazdym razem 60 kilo wiec tylko placilem za bagaz

fry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw, 2 mar 2017, 14:51

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: fry » pn, 6 mar 2017, 13:08

@ PALOMA
> Wyspy Kanaryjskie pomimo swojego odleglego polozenia od polwyspu iberyjskiego naleza do Unii Europejskiej.
Tak, są. Ale istnieje przepis, który mówi, że gdy towar podczas transportu opuszcza Unię Europejską (co ma miejsce podczas wysyłki zarówno drogą morską jak i powietrzną), to ten towar może podlegać ocleniu o ile nie przedstawi się tzw. dokumentu T2L świadczącego o unijnym pochodzeniu towaru.

Moje pytanie dotyczy tego właśnei zagadnienia - jak sprawa z dokumentem T2L wygląda w praktyce.

@ robmarkro
> Tego nie wiem, Ja swoj dobytek z Polski wozilem samolotami przez rok za kazdym razem 60 kilo wiec tylko placilem za bagaz
Ok. Dzięki. O to właśnie mi chodziło. Zastanawiam się czy jest jakaś różnica między paczką wysyłaną tradycyjną pocztą a bagażem przewożonym w samolocie. I o to się najbardziej martwię.

Być może bardziej będzie się opłacać polecieć po swoje rzeczy niż wysyłać je pocztą.

DanielaMT77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr, 26 kwie 2017, 13:11

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: DanielaMT77 » czw, 27 kwie 2017, 13:17

Włąśnie wysypy są w UNI nie zapominaj o tym.

robmarkro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: pn, 31 sie 2015, 10:47

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: robmarkro » pt, 28 kwie 2017, 07:39

sa w unii ale maja inny status celny. Jak kupisz cos w sklepie internetowym w madrycie do moga ci doliczyc clo.

Zygzag
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz, 9 kwie 2017, 15:18

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: Zygzag » śr, 3 maja 2017, 06:45

Nie znam dokładnie zagadnienia z kanarami ale mysle ,ze podobnie jak w Norwegii. Norwegia to nie UE ale wszystkie przepisy ma takie same wyłaczając cła , Kanary są w UE ale też mają przepisy celne jaby był to kraj poza UE. Ostatnio sprawdzałem temat wysyłki sprzetu nowego z PL na Kanary ale między firmami . Odbywa się to tak jak export a nie wewnątrz unii europejskiej. Jeśłi odbywa się tak samo to możliwe ,ze przepisy co do osób prywatnych są podobne i trzeba sprawdzić ile kwotowo sprzetu można przewieść . Wtedy na deklaracji wpisuje sie ,ze żeczy prywatne, używane itp ale do pewnej kwoty (tak jest z wysylka do norwegii ). Deklaracje pochodzenia są czasami potrzebne ale to chyba gdy jest coś nowe.

Nie sugeruj się moją wypowiedzią, chcę tylko zakreślić możliwości i przpuszczenia ale może warto to sprawdzić. Prawda jest taka,że gdy nie ma tego duzo ja tez bym samolotem zabieral przy okazji.

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: tatko » śr, 3 maja 2017, 11:32

znajomi z włoch 3 lata temu przysłali sobie rzeczy kontenerem łącznie z autem
mieli empadronamiento i byli rezydentami.
Zapłacili bajońskie kwoty za samochód(dużo więcej niż był wart ale miał wartość sentymentalną i 1500km na liczniku więc żal im się było rozstawać)
gdzie jesteś w tej chwili?
jeżeli na wyspach to idź do agencji przy okazji wycieczki do portu i każ sobie zrobić wycenę łącznie z odprawą i zobaczysz co i jak jest aktualnie.
Jeżeli w Polsce również idź do spedytora i popytaj o cubic metry tego Twojego dorobku. Wyliczy Ci łacznie z kosztami ewentualnych odpraw.
Po co żyć w świecie tego co się komu wydaje skoro możesz mieć pewność?

robmarkro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: pn, 31 sie 2015, 10:47

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: robmarkro » śr, 3 maja 2017, 13:55

dokladnie tak, idz do specjalistow, Terytoria ultraperyferyjne unii europejskiej maja jakies dziwne przepisy celne.

fry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw, 2 mar 2017, 14:51

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: fry » wt, 23 maja 2017, 10:58

tatko pisze:
śr, 3 maja 2017, 11:32
jeżeli na wyspach to idź do agencji przy okazji wycieczki do portu i każ sobie zrobić wycenę łącznie z odprawą i zobaczysz co i jak jest aktualnie.
O jakiej agencji mówisz? Chodzi o urząd celny? Czy chodzi o to miejsce?
tatko pisze:
śr, 3 maja 2017, 11:32
Jeżeli w Polsce również idź do spedytora i popytaj o cubic metry tego Twojego dorobku. Wyliczy Ci łacznie z kosztami ewentualnych odpraw.
Po co żyć w świecie tego co się komu wydaje skoro możesz mieć pewność?
Paczki będę wysyłał pocztą polską. Nie mam wielkiego dorobku do wysłania. 2 pudła z ciuchami i 1 ze sprzętem komputerowym. Każdy o wymiarach około 1.5x1.5m.

Nie jestem ani na wyspie ani w Polsce, jestem obecnie na lądzie w Hiszpanii, paczki czekają w Polsce na wysyłkę :)

jakub
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: pt, 5 lut 2010, 14:40
Lokalizacja: LaLaguna i okolice :)

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: jakub » wt, 23 maja 2017, 11:52

Samolot najpewniejszy i najszybszy.
Jesli wysylasz poczta, tak jak ktos ci napisal: masz sprzet w pudelkach i jest on nowy, to rozpakuj, faktury zostaw. Najlepiej by nadawca i adresat był ten sam...
W razie co jak zawolaja na poczcie do celnego , mowisz ze to twoj sprzet, uzywany.
Poczta - 20 kg swego czasu koszt okolo 160-200zl, idzie cholernie dlugo... potrafi 3 tygodnie na celnym w madrycie byc paczka przetrzymywana.

Jak nie masz jakiegos mega specjalistycznego sprzetu, tutaj taniej jest go zakupic. Jak cos, pytaj.

fry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw, 2 mar 2017, 14:51

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: fry » czw, 1 cze 2017, 10:39

Mam sprzęt warty około 15000 więc ponowne kupienie raczej nie wchodzi w grę.

Sprzęt jest używany i mam na niego wszystkie faktury. Patrzyłem na regulamin Poczty Polskiej i jedna rzecz mnie zastanawia - w regulaminie jest zapis, ze do paczki wysyłanej na Wyspy Kanaryjskie trzeba dołączyć dokumenty celne po hiszpańsku francusku i angielsku - nie jestem w stanie natomiast znaleźć informacji co to za dokumenty i jak je przygotować.

Rozumiem, że sam miałeś już doświadczenia z urzędem celnym. Byłeś wzywany i musiałeś się tłumaczyć?

MartaS.
Gość
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt, 25 kwie 2017, 07:23

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: MartaS. » pt, 2 cze 2017, 13:51

Ja z Niemczech wyslalam 8 pakietow. Zostaly zatrzymane w Madrycie w zollu. 6 doszlo po 2 tygodniach, 1 po trzech tyg. A na ostatni jeszcze czekam.
Na kazdym bylo napisane "przeprowadzka".
I kod z zollu oznaczajacy przeprowadzke i Lista rzeczy ktore znajduja sie w Srodku. (Ktorej nawet nikt nie czytal)

Nic do zaplaty nie przyszlo. Paczek nawet nie otwierali.

Pozdrawiam
Marta

fry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw, 2 mar 2017, 14:51

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło.

Post autor: fry » wt, 6 cze 2017, 11:22

Na kazdym bylo napisane "przeprowadzka".
Czy dołączałaś do paczek dokumenty celne? Na stronie poczty polskiej widzę informację, że trzeba taki dokument dołączyć po angielsku hiszpańsku albo francusku.
I kod z zollu oznaczajacy przeprowadzke
Rozumiem, że to jakaś rzecz specyficzna dla niemieckiej poczty. tak?
A na ostatni jeszcze czekam.
To mnie trochę martwi. Jak długo czekasz? Ile minęło od wysyłki?

MartaS.
Gość
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt, 25 kwie 2017, 07:23

Re: Przeprowadzka - wysyłka rzeczy z lądu na Wyspy Kanaryjskie, a cło

Post autor: MartaS. » ndz, 18 cze 2017, 22:56

Dokumenty Celne tez dolaczylam. Tam tez tylko napisalam ze przeprowadzka.
Kod dostalam przez telefon po rozmowie z biurem celnym.
A ostatnia Packiet doszedl jakos krotko po moim ostatnim poscie na tym Forum.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości