Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lanzarote to jedna z wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego, położona na Oceanie Atlantyckim ok. 125 km od wybrzeży Maroka. Należy do Hiszpanii.

Położenie geograficzne: 29° N, 13° 40' W

Główne miasto, a także stolica wyspy to Arrecife, w którym znajduje się port. Pomiędzy Arrecife (5 km od Arrecife na zachód) a Puerto del Carmen (5 km na wschód) znajduje się port lotniczy Lanzarote (dokładnie w małym miasteczku Casas de Guasimeta).

Klimat


Klimat Lanzarote, podobnie jak całych Wysp Kanaryjskich, jest łagodny, określany mianem „wiecznej wiosny”. Oznacza to brak wyraźnie zróżnicowanych pór roku, z niewielkimi wahaniami średniej temperatury w ciągu roku (od 18°C zimą, do 24°C latem). Wczasowicz z Polski, spodziewający się tropikalnych upałów, może być zatem mocno zaskoczony temperaturą; w pierwszej połowie lipca 2010 pochmurne poranki i temperatura w granicach nieznacznie przekraczających 20°C przed południem należały do normy.


Podział administracyjny

Lanzarote wraz z wyspami Gran Canaria i Fuerteventura tworzą prowincję Las Palmas.


Wyspa dzieli się na siedem gmin:

Arrecife
Haría
San Bartolomé
Teguise (obejmuje wysepkę La Graciosa i cztery inne)
Tías
Tinajo
Yaiza


Atrakcje turystyczne

Krater El Golfo
Park Narodowy Timanfaya (wulkaniczny)
Salinas del Janubio
Jameos del Agua
Los Hervideros
Mirador del Rio
Cueva de los Verdes
Puerto del Carmen
La Geria - region uprawy winorośli
Guatiza Jardín de Cactus - kaktusowy ogród botaniczny

Ciekawostki

Władze archipelagu Wysp Kanaryjskich postanowiły w 2000 r. ograniczyć rozwój masowej turystyki na wyspie, aby ratować jej środowisko i przestawić się na turystykę luksusową. Dwie gminy nie uznały tego i zezwoliły na zbudowanie za 270 mln euro 22 obiektów turystycznych na 7721 łóżek. Sąd Najwyższy archipelagu wyrokiem z marca 2008 r. anulował 22 zezwolenia na budowę i nakazał zburzenie wszystkich budynków, jakie powstały na ich podstawie.


Tekst i zdjęcia pochodzą z Wikipedii i są udostępniane na licencji GNU.