Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Las Palmas de Gran Canaria jest miastem leżącym na Wyspach Kanaryjskich przynależącym do prowincji Las Palmas (Hiszpania). Jest ono położone na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria. Jest stolicą wyspy a zarazem stolicą Autonomii Kanaryjskiej, współdzielnie z miastem Santa Cruz de Tenerife. Poza tym jest największym miastem Wysp Kanaryjskich (siódmym w Hiszpanii) a także stolicą prowincji Las Palmas.

Plaża Las Canteras. W tle Audytorium Alfredo Kraus

Miasto rozciąga się na obszarze 100,55 km². Położone jest na wysokości 8 metrów powyżej poziomu morza. Jego klimat nie obfituje w opady a średnia temperatura to 20ºC.

Zarys historyczny

Początki miasta Las Palmas sięgają roku 1478 a dokładnie 24 czerwca (dzień Świętego Jana), momentu w którym Don Juan Rejón, hiszpański kapitan rozpoczyna podbój wyspy Gran Canaria. Podbój ten rozpoczyna się w miejscu ujścia wąwozu Guiniguada, gdzie obecnie znajduje się najstarsza dzielnica miasta Vegueta.

Walka o podbój ziem przedłużyła się do pięciu lat i pochłonęła wiele istnień ludzkich, przede wszystkim ze strony krajowców, którzy pozbawieni byli środków do walki jakimi dysponowało wojsko przysłane przez stronę hiszpańską. Zakończenie podboju miało miejsce w 1483 roku wraz z przyłączeniem wyspy do korony hiszpańskiej.

Ważność miasta rosła stopniowo, przekształciło się ono w centrum administracyjne i polityczne archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ukonstytuowało się Biskupstwo Kanaryjskie, którego obecny zasięg pokrywa prowincję Las Palmas, w której skład wchodzą trzy wyspy Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote.

W ciągu pierwszych wieków swojego istnienia miasto przekształciło się w aktywny punkt ekonomiczny, dzięki handlowi trzciną cukrową. W ciągu okresu świetności miało też miejsce wiele ataków pirackich, których pasmo ciągnęło się aż do XVIII wieku.

W październiku 1595 miastu udało się odeprzeć atak Anglików, jednak cztery lata później Holendrzy dokonali podpalenia miasta.

W wieku XIX powstał port i utworzono specjalną strefę ekonomiczną (strefą wolnocłową), co zaowocowało rozwojem transportu morskiego i ożywieniem handlu. Spowodowało to również rozwój turystyki, która jest obecnie głównym źródłem finansowym wysp. W roku 1890 powstał pierwszy hotel na wyspie, Hotel Santa Catalina, który w dalszym ciągu funkcjonuje i jest jednym z najbardziej prestiżowych hoteli miasta. W rozwoju turystyki pomogło również bardzo wybudowanie i oddanie do użytku w 1957 roku portu lotniczego, który jest obecnie główną bramą wjazdową wyspy.

Miasto

Obecnie stolicę Gran Canarii zamieszkuje 378,628 mieszkańców (2005), jednak liczba ta stale rośnie dzięki napływowi ludności przybywającej z okolicznych miast Telde, Arucas, Gáldar itd.

Według badań miasto Las Palmas posiada najlepszy klimat spośród wszystkich miast świata. Badania te przeprowadzono analizując 600 miast najpopularniejszych pod względem turystycznym. Bazowały one na zmiennych klimatycznych mierzonych w ciągu całego roku, określając średnią temperaturę roczną na 22ºC.

Vegueta

Vegueta jest historyczną dzielnicą miasta, wewnątrz której znaleźć możemy zabytkowe domy, Katedrę Świętej Anny, Pałac Episkopalny i Dom Kolumba.

Katedra Świętej Anny jest uważana za jeden z najważniejszych zabytków Wysp Kanaryjskich. Jej budowę rozpoczęto w 1497 roku i oddano do użytku w roku 1570. W jej zaprojektowaniu wzięło udział wielu architektów, dzięki czemu odnaleźć w niej można wiele stylów architektonicznych. Posiada 13 kaplic.

Dom Kolumba składa się z kilku przyległych budynków położonych w centrum dzielnicy. Według przekazów Krzysztof Kolumb zatrzymał się tam w trakcie pierwszej ze swych podróży do Ameryki.

Kierując się w stronę północnej części miasta znajdziemy się na słynnej ulicy Triana, wyłączonej z ruchu kołowego i posiadającej duże bogactwo architektoniczne i mnogość placówek handlowo-usługowych.

Port

Pod tym określeniem znana jest strefa, która otacza port "Puerto de la Luz y de Las Palmas". W strefie tej znaleźć możemy słynny Park Santa Catalina, gdzie odbywają się największe imprezy świąteczne miasta oraz doroczny Karnawał. Znajduje się tam również strefa handlowa "Mesa y López" z dużą ilością sklepów i biur. Tuż obok położona jest plaża Las Canteras, stanowiąca prawdziwe płuca miasta.

Plaża Las Canteras rozciąga się na długości 4 kilometrów od placu Puntilla aż do Audytorium Alfredo Kraus. Posiada rodzaj naturalnej bariery skalnej (pochodzenia wulkanicznego) rozciągającej się w odległości ok. 100 metrów od wybrzeża, która stanowi swoisty falochron łagodzący napływ fal.

W strefie tej znajdziemy także dzielnice takie jak La Isleta, Guanarteme i Las Alcaravaneras, gdzie znajduje się druga plaża miasta o tej samej nazwie (Alcaravaneras).

Ciudad Jardín

Jest to dzielnica miasta znana jako najspokojniejsza strefa miasta. Uważa się ją za płuca miasta, gdyż znajduje się w niej wiele terenów zielonych, jak choćby Park Doramas, w którym odnaleźć można wiele różnorodnych okazów flory w postaci wielu drzew, krzewów i kwiatów.

Transport

Las Palmas de Gran Canaria posiada rozległą sieć komunikacyjną.

Guaguas Municipales to miejska firma transportowa oferująca 40 linii autobusów, które okrążają miasto wzdłuż i wszerz. Cena biletu to 1,00€ za jeden przejazd (bilet kupuje się u kierowcy) lub 5,50€ za karnet pozwalający na 10 przejazdów. Istnieje też karnet miesięczny bez limitu przejazdów, który kosztuje 33,45€. Główne linie autobusowe to: 1 (Teatro - Puerto), 2 (Alameda de Colon - Puerto), 12 (Puerto - Hoya de la Plata), 30: Alameda de Colón - Santa Catalina. Więcej informacji: (GUAGUAS MUNICIPALES)

Istnieje też Guagua Turística, autobus który za 8€ okrąży dla nas miasto odwiedzając najciekawsze miejsca z wielojęzycznym przewodnikiem. Bilet ważny jest przez cały dzień.

Jako alternatywę dla guaguas do dyspozycji mamy taksówki, które należą do najtańszych w Europie.

Informacje turystyczne

  • Numer kierunkowy telefonu: 0034
  • Pierwsza pomoc: 112 lub 641011
  • Policja: 112 lub 091

Tekst i zdjęcia pochodzą z Wikipedii i są udostępniane na licencji GNU.