Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki. Wyspy te należą do Hiszpanii i tworzą dwie prowincje: Las Palmas i Santa Cruz de Tenerife. Ich hiszpańska nazwa to "Islas Canarias" a oficjalna nazwa jednostki administracyjnej to "Comunidad Autónoma de Canarias".

Powierzchnia wysp ogółem to 7447 km², a liczba mieszkańców 1 mln 968 tys. Język urzędowy: hiszpański.

Archipelag składa się z siedmu większych wysp: Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu pomniejszych: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Część mniejszych wysp jest niezamieszkana lub zamieszkana tylko okresowo.

Mapa Wysp Kanaryjskich

Najważniejsze kanaryjskie miasta to: Las Palmas de Gran Canaria (377.600 mieszkańców, stan z roku 2003) oraz Santa Cruz de Tenerife (220.000 mieszkańców).

Każda z wysp posiada organ administracyjny zwany Cabildo. Poszczególne wyspy różnią się od siebie pewnymi charakterystykami.


El Hierro

El Hierro jest wyspą najbardziej wysuniętą w kierunku zachodnim. Jest najmniejsza i najmniej zaludniona (ok. 10 tys. mieszkańców). Jej stolicą jest Valverde.

 


La Palma

La Palma to kolejna z wysp zachodnich. W roku 1971 miała na niej miejsce erupcja wulkaniczna (wulkan Teneguía). Na wyspie tej znajduje się Park Narodowy "Caldera de Taburiente". Stolicą wyspy jest Santa Cruz de La Palma.

 


La Gomera

La Gomera posiada Park Narodowy "Garajonay", który jest najlepszym okazem, prastarego lasu "laurisilva" (najstarszego na świecie, który szacuje się na 20 milionów lat). Stolicą wyspy jest San Sebastián de la Gomera.


Teneryfa (Tenerife)

Teneryfa jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą archipelagu. Posiada ona Park Narodowy "Teide", w którym znajduje się szczyt o tej samej nazwie, który jest najwyższym szczytem w całej Hiszpanii (3718 m.). Stolicą wyspy jest Santa Cruz de Tenerife. Więcej o Santa Cruz de Tenerife...

 


Gran Canaria

Gran Canaria jest znana jako "kontynent w miniaturze", z powodu różnorodności krajobrazów i mikroklimatów. Na południu wyspy znajduje się ekosystem wydmowy. Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria i jest to najbardziej zaludnione miasto całego archipelagu Wysp Kanaryjskich (siódme w całej Hiszpanii). Więcej o Las Palmas de Gran Canaria...

 


Fuerteventura

Fuerteventura jest najstarszą spośród wysp i zarazem najbliższą Afryce (ok. 100 km.). Mówi się, że posiada ona najpiękniejsze plaże. Jej stolicą jest Puerto del Rosario.

 


Lanzarote

Lanzarote jest natomiast wyspą najdalej wysuniętą na wschód. Znajduje się na niej Park Narodowy "Timanfaya". Stolicą wyspy jest Arrecife.